Filtrovať podľa

Kategórie

Kategórie

Značka

Značka

Cena

Cena

 • 79,00 € - 34 999,00 €

Alkohol

Alkohol

Objem

Objem

Pôvod

Pôvod

Ročník

Ročník

Štýl

Štýl

Región

Región

Vek

Vek

Vyrobených kusov

Vyrobených kusov

Zberateľský alkohol

Zberateľský alkohol ponúka nadšencom destilovaného pokušenia ešte väčší pôžitok ako ten klasický. Zvyknú si ho kupovať fajnšmekri, ktorí chcú okrem chuťových pohárikov potešiť aj oči a vlastnú zbierku.

Zberateľské fľaše alkoholu sú dnes často vnímané podobne ako investícia do umenia a časom naberajú na hodnote. Mnohé z nich sú zabalené v exkluzívnych baleniach, alebo sú samy o sebe umeleckým dielom.

Zberateľský alkohol je často zároveň aj limitovaná edícia, ktorá býva inšpirovaná historickými osobnosťami či udalosťami, alebo modernými trendmi ako napr. seriál Game of Thrones. Nie je nezvyčajné, že sa v obehu nachádza len niekoľko tisíc kusov fliaš, alebo dokonca iba stovky či desiatky. V našom e-shope nájdete napríklad aj taký klenot, akým je whisky Duncan Taylor Glenlivet 1968 Rare Auld. Po celom svete je z nej k dispozícii len 151 fliaš a jej suma sa šplhá k piatim tisícom eur.

Zberateľský alkohol predstavuje aj skvelý tip na darček. Obdarovanému tak venujete niečo naozaj výnimočné a ukážete mu, že si ho vážite. Milovníkov konkrétnej značky alkoholu zasa vďaka zberateľským edíciám môžete potešiť výnimočným kúskom, aký ešte doma nemajú, alebo by si ho sami nekúpili.

Zberateľský alkohol | ARTbottles | Investičný a zberateľský alkohol

Podkategórie

 • Rum

  Rum je v súčasnosti jeden z najobľúbenejších alkoholických nápojov ako vo svete, tak aj na Slovensku. Svoju popularitu si získal aj vďaka tomu, že hneď ako sa z neho napijete, akoby ste sa okamžite presunuli na slnkom zaliatu pláž do Karibiku. No povedzte, kto by to nechcel zažiť?

 • Koňak

  Každý koňak je brandy, ale nie každé brandy môže byť koňakom. Ide o destilát vyrobený z hrozna dopestovaného iba v regióne Cognac (Francúzsko). Názov cognac/koňak je chránený medzinárodnými dohodami výlučne pre brandy z tohto regiónu. Vínovica vypálená inde, hoci rovnakým spôsobom, sa nazýva brandy. Od príbuzného armaňaku sa koňak odlišuje dvojnásobnou destiláciou, užším sortimentom používaných odrôd hrozna a veľkosťou regiónu i apelácie, z ktorej pochádza. Oblasť Cognac je totiž rozľahlejšia než Armagnac a od roku 1908 je rozdelená na šesť apelácií: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires.

  Prastará metóda dvojnásobnej destilácie koňaku v medených kotloch má komplikovaný postup. Dôsledne sa musí dodržiavať oddeľovanie viacerých frakcí tekutiny. Proces trvá pri jednej „várke“ 16 až 24 hodín. Destilácia celej úrody musí skončiť do 31. marca (najbližšieho po zbere). Potom putuje číry destilát v sile 70 % alkoholu do dubových sudov. Vysoký objem alkoholu sa redukuje postupne, v rôznych časových odstupoch (podľa určenej doby zrenia). Vrcholom zrenia koňaku je 50 rokov. Po 60 rokoch už koňak z dreva suda skoro nič nezíska, kvalita sa môže dokonca zhoršiť. Vyzretý koňak sa prelieva do sklených demižónov, kde už nezreje. Miešanie predávaného zmesového nápoja je hotová veda. Niektoré obsahujú aj viac ako stovku koňakov rôzneho veku a chute. Vo výsledku sa odráža umenie a chuť majstra miešača – blendera. Kvalitné koňaky sa plnia do fliaš, ktoré sú samé osebe skvostom. Snúbi sa tu prvotriedna kvalita nápoja s umeleckým dielom.

  Koňaky se označujú písmenami alebo názvami podľa veku zmesi a podľa najmladšej pálenky v zmesi. V r. 1865 zostavil Maurice Hennessy oficiálnu stupnicu, ktorá sa používa dodnes:

  V.S. - Very Spéciale – zmes koňakov, z ktorých najmladší má minimálne 2 roky
  V.S.O.P. - Very Superior Old Pale – zmes koňakov, z ktorých najmladší má min. 4 roky
  X.O. - Extra Old – zmes koňakov, z ktorých najmladšia zmes má min. 6 rokov (od roku 2018 min. 10 rokov)

  Výrobcovia však používajú výrazne staršie druhy koňaku ako je minimálne vyžadované a preto odlišujú koňaky ďalšími názvami:


  Napoleon – radí sa medzi medzi VSOP a XO koňaky
  Extra– sa radí nad XO koňaky
  Hors d’Age – označuje vysoko kvalitné koňaky staré aj 100 rokov
  Vintage – ročníkové koňaky, zmes je z jedného roku

 • Whisky

  Tak whisky, alebo whiskey? Aj to sa dozviete. Najdôležitejšie však je, že ide o destilát vyrobený z obilnín a zrejúci v sudoch – najčastejšie dubových – najmenej 3 roky a 1 deň. Stáročia sa whisky delila na sladovú (malt) a obilnú (grain), až v roku 1863 William Sanderson predstavil údajne prvú miešanú (blended) whisky na svete. Keď sa vysloví slovo whisky, automaticky pomyslíte na Škótsko. Nie náhodou. Whisky je pre Škótsko nielen vzácnym vývozným artiklom, ale aj jedným z jeho symbolov. No keď sa pustíme po stopách vzniku whisky, zistíme, že ako prví ju asi nepálili Škóti. Na túto poctu si robia nárok ich keltskí príbuzní - Íri. Ako však hovoria praví Škóti: „Íri whisky možno vynašli, ale až Škóti ju priviedli k dokonalosti!“ Známe sú aj teórie, že prví robili alkohol zo sladu Walesania. Názov whisky pochádza z keltského výrazu „uisge beatha“ - voda života. Postupným skracovaním sa zmenil „usky“, až dospel k „whisky“.

  Najstaršia zmienka o whisky pochádza zo 6. storočia, z tzv. Columbovho kódexu - knihy trestov, ktoré írsky opát Columba ukladal kňazom a mníchom nadmerne holdujúcim „uisge beatha“. Prvá písomná zmienka o výrobe whisky zo sladu však pochádza až z roku 1494. Dovtedy sa „voda života“ pálila len z vína. Pre škótsku whisky je typická dymová vôňa i chuť, vznikajúca sušením sladovníckeho jačmeňa nad otvoreným rašelinovým ohňom. Destiluje sa dvakrát. Íri nepoužívajú na slad rašelínový oheň, a tak írskej whiskey chýba typický dymový tón. Pri jej výrobe sa primiešava do sladu surový jačmeň a je pálená trikrát.

  Označenie whiskey používajú aj americké produkty, vyrábané prevažne z kukurice a známe ako U. S. whiskey, Tennessee whiskey či Bourbon. Medzi znalcami je obľúbená aj kanadská whisky, ale čoraz väčšiu popularitu si získava aj japonská whisky. A sme na začiatku – takže kedy whisky a kedy whiskey? Medzi výrobcami sa ustálilo pravidlo, že v krajinách, ktorých názov obsahuje „e“ (UnitEd StatEs of AmErica, IrEland) používajú pomenovanie whiskEy. Krajiny, ktoré „e“ vo svojom názve nemajú (Canada, Scotland, Japan), vyrábajú whisky.

 • Víno

  Víno je vykvasená šťava z hrozna. Jednoduché. Keby to však bolo naozaj také jednoduché, nepotrebovali by sme na jeho výrobu odborníkov. O tom sa presvedčil už nejeden domáci „vincúr“. V skutočnosti je však víno výsledkom zložitého procesu, obsahujúceho množstvo prostých úkonov. A práve pre zložitosť tohto procesu je víno takým fascinujúcim mokom. Každé víno chutí inak napriek tomu, že jednotliví vyrobcovia mohli použiť rovnaké odrody hrozna z rovnako kvalitných viníc s rovnakými klimatickými podmienkami. V tom je ten malý vínny zázrak. Víno možno vyrábať aj z iných druhov ovocia, prípadne z bylín. Vtedy musí byť jeho názov doplnený o typ ovocia, prípadne označené všeobecne ako ovocné víno. Samotné slovo víno na etikete označuje vždy víno z viniča. Keďže slovenský milovník vína má k dobrému vínu pomerne ľahký prístup, na našej stránke ponúkame predovšetkým menej dostupné, ale veľmi kvalitné vína. Ovocné nevynímajúc.

 • Vodka

  Ide o jeden z najpoužívanejších destilátov na svete. Vodka môže byť vyrobená z akejkoľvek rastlinnej suroviny bohatej na škrob či cukor. V súčasnosti sa často používa cirok, kukurica, zemiaky, melasa, sójové bôby, ovocie, ryža či cukrová repa. Tie najlepšie destiláty však vznikajú z raže a pšenice. Rusko, Poľsko, Fínsko, Švédsko – to sú krajiny, ktoré urobili z výroby vodky takmer umenie. V USA bola vodka pred r. 1940 prakticky neznáma, dnes patrí aj tam medzi obľúbené destiláty. Štandardné ukrajinské, poľské, ruské, lotyšské a litovské vodky obsahujú 40 – 75 % alkoholu. Európska únia stanovila pre vodku minimálny obsah alkoholu 37,5 %, USA 30 %. Historici stále nemajú jasno, kedy a kde sa vodka začala vyrábať. Podľa niektorých zdrojov to malo byť na území dnešného Ruska v 9. storočí, iné pramene naznačujú, že sa tak stalo v Poľsku ešte v 8. storočí. Vodka sa spočiatku používala ako liek, mala inú chuť, farbu aj vôňu a nízky obsah alkoholu, lebo technológiou prirodzeného kvasenia sa dalo docieliť max. 14 %. Až po objavení destilácie prišiel na rad „tvrdý“ alkohol. Prvý liehovar (vinokurnya) na výrobu vodky bol zdokumentovaný až v r. 1174 v kronike mesta Vyatka, vtedy Khlynovska (Rusko). Názov "vodka" vznikol zdrobneninou slovanského slova voda. Dá sa to interpretovať ako „malá voda“, alebo aj ako „málo vody“ (veľa alkoholu). Slovo vodka bolo prvýkrát zaznamenané v roku 1405 v Poľsku (súdne dokumenty Akta Grodzkie). Vtedy označovalo chemickú zlúčeninu, používanú ako liek alebo čistiacu kozmetiku, zatiaľ čo populárny nápoj sa v Poľsku volal gorzałka. Slovo vodka napísané v azbuke sa objavilo prvýkrát v r. 1533 vo vzťahu k liečivému nápoju, ktorý vozili z Poľska do Ruska obchodníci z Kyjevskej Rusi. V strednej a východnej Európe či okolo Baltského mora sa vodka pije najmä čistá. Dnes sú veľmi módne a obľúbené vodky s ovocnými práchuťami. Inde sa vodka používa hlavne na prípravu kokteilov a mixovaných drinkov. Je dôležitou súčasťou nápojov ako Bloody Mary, Sex on the Beach, Moscow Mule, White Russian, Black Russian… Tip na prípravu cukrového sirupu Pri príprave skoro každého koktailu používame cukrový sirup. Nikdy nemôžeme pridať čistý cukor. Koktaily s cukrovým sirupom sú jemnejšie a chutnejšie a majú lepšiu konzistenciu. Cukrový sirup sa nedá nahradiť ani priemyselne vyrábaným ovocným sirupom. Ak sirup nechceme kupovať, môžeme si ho vyrobiť doma. Na výrobu 1/2 l cukrového sirupu potrebujeme 1/2 kg kryštálového cukru a 3/8 l studenej vody. Vznikne nám základný sirup bez chuti. Všetky použité nádoby musia byť dokonale čisté. Do nerezového alebo smaltovaného hrnca nasypeme cukor, zalejeme vodou a rozpustíme. Postavíme na oheň, privedieme pomaly k varu a občas zamiešame. Keď sa začne zmes variť, postriekame ju studenou vodou, aby spadla pena tvoriaca sa na povrchu. Penu, ktorá zostane, pozberáme. Potom zmes povaríme asi 5 minút. Vznikne nám približne 1/2 l čistého cukrového sirupu. Cez jemné sitko alebo čisté husté plátno sirup nalejeme do džbánika alebo porcelánového hrnčeka a po vychladnutí môžeme naliať do fliaš, dobre uzavrieme a uschováme v chlade. Ak by sme sirup varili o dve či tri minúty dlhšie, bol by hustejší a nevydržal by dlhšiu dobu, podobne ako med by čoskoro vo fľaši skryštalizoval. Sirup necháme vychladnúť a použijeme na výrobu koktailov.

 • Tequila

  Tequila je silný alkoholický nápoj vyrábaný najmä v okolí mesta Tequila v mexickom štáte Jalisco. Destiluje sa z 10-ročných rastlín Agave tequilana (Weberova modrá agáva). Najbežnejšie druhy tequily obsahujú 38 - 40 % alkoholu. Poznáme dva základné typy tequily. Tequila 100 % agáve a tequila mixto. Alkoholický nápoj označený nápisom 100 % agáve je čistý destilát z modrej agávy a na Slovensku ho nájdeme len výnimočne. Toto označenie je takpovediac certifikátom kvality. Nápoj neobsahuje žiadne prídavné látky a môže byť vo verziách Blanco, Reposado, Anejo alebo Extra Anejo. Tequila mixto nie je destilát, ale liehovina. Vyrába sa síce z agávy, ale pridáva sa k nej aj lacnejšia cukrová trstina. Preto je chuť po agáve slabšia a nápoj nie je tak jemný ako tequila 100 % agáve. Tequila sa môže vyrábať len v piatich oblastiach Mexika. V celom štáte Jalisco a v určitých oblastiach štátov Guanajuanto, Michoacán, Nayarit a Tamaulipas. Pestovanie agávy a výroba tequily je v Mexiku zákonom prísne upravená a dôkladne kontrolovaná. Tequily 100 % z agáve sa nepijú so soľou, citrónom či pomarančom, ako je u nás zvykom, ale čisté alebo v kombinácií so sangritou, špeciálnou ovocno – zeleninovou šťavou. Na Slovensku sa však uchytili najmä tequily mixto. Medzi najobľúbenejšie patrí Olmeca. Kvalitná tequila reposado je delikátnej zlatistej farby s náznakom vanilky a škorice v chuti. Tequila reposado býva svetlejšia ako tequila gold, zato je však kvalitnejšia. Medzi najzrelšie tequily patria Anejo a Extra Anejo. Sú to typické tmavé, aromaticky bohaté a chuťovo komplexné tequily.

 • Likér

  Slovo likér pochádza z latinského liquifacere (rozpustiť), čo poukazuje na dôležitosť rozpustenia chuťových zložiek využitých surovín v alkohole. Likéry väčšinou nezrejú, ale môžu pri výrobe určitú dobu stáť, aby sa ich súčasti správne spojili. Väčšinou sú určené na priamu konzumáciu. Výroba likérov bola rozšírená už pred stáročiami, kedy sa oddelili od bylinkárskej medicíny. V Taliansku sa likéry vyrábali už v 13. storočí. Existuje veľa druhov likérov s rôznym obsahom alkoholu – bylinné, kávové, čokoládové

 • Grappa

  Aromatický destilát Grappa s obsahom alkoholu 37,5% až 60% je talianskou špecialitou, ktorá sa podáva najmä ako digestív po jedle. Je pomenovaná podľa mestečka Grappa z regiónu Veneto, Bassano del Grappa. Grappa sa vyrába z vínnej matolíny – pevných zvyškov, ktoré ostávajú po vylisovaní drevnatých častí hrozna. Od roku 1951 je slovo grappa zákonom výhradne rezervované destilátu z vínnej matolíny. Nie je teda možné rozlišovať grappu francúzsku, nemeckú či rakúsku. V ponuke sú jedinečné grappy ako napríklad Grappa Bianca Ampolla Selezione, Nonino Cuvée 2012 a Frattina Grappa di Moscato d'Asti.

 • Darčekový alkohol

  Vyberte si z výnimočných fliaš, ktoré majú za sebou desiatky rokov zrenia. Pre svojich blízkych či priateľov, ktorí oslavujú ich okrúhle narodeniny, tu nájdete lahodné whisky, brandy, rumy a iné výnimočné destiláty.

Počet produktov: 157

Zobrazuje sa 1-99 z 157 položiek

Aktívne filtre